Skútry 125 ccm pro řidiče automobilů

aneb velká změna v malém objemu...

 

Od 19. ledna vchází v platnost novela silničního zákona, která umožňuje vlastníkům řidičského oprávnění sk. B (osobní automobily) řídit skútry o zdvihovém objemu 125 ccm a maximálním výkonu 11 kW.

Tato dlouho očekávaná novela obsahuje zásadní změny především v oblasti řidičských oprávnění, jež se nejvíce dotknou běžného řidiče osobního auta, tedy držitele skupiny B. Každý takový řidič může od 19. ledna 2013 řídit malý motocykl s objemem do 125 ccm. Zásadním omezením typu stroje je použití automatické převodovky, což ve své podstatě nabízí skútr. Má to i svou logiku, neboť řidič osobního auta nemá zkušenosti s řazením na motocyklu a bezpečná jízda je tedy možná pouze s automatem.

Druhé, poměrně zásadní omezení se týká platnosti novelizace v rámci EU. Česká republika je zemí, kde byla novela schválena, tudíž se její platnost vztahuje k území ČR. Například v sousedním Německu změna zákona neprošla, a proto by byl jakýkoliv pohyb na skútru s objejem 125 ccm v SRN pro našince ilegální! Není tedy možné vyrazit si na skútříku k našim západním sousedům v klidu na výlet či nákupy, to samé platí o řízení stopětadvacítky na dovolené. Vždy je nutné informovat se o stavu legislativy řidičských oprávnění dle vámi navštívené země.

Faktem je, že pozitivní změny zákonů v ČR se příliš často nedějí, v tomto případě se dá tedy hovořit o požehnání. Neboť všichni milovníci řídítek z řad řidičů skupiny B mohli až doposud řídit jen malý skútřík či moped s objemem 50 ccm, jehož konstrukční rychlost byla omezena na 45 km/h. Není třeba být expertem na dopravu, aby člověku došlo, že jezdit v dopravím chaosu velkoměsta s touto max. rychlostí způsobuje mnohdy velmi nebezpečné situace. Tato novela nabízí pragmatické řešení jak v otázce snížení hustoty dopravního provozu, tak v oblasti bezpečnosti. Řízení stopětadvacítky přináší také značnou úsporu PH, jelikož motory 125 ccm vynikají velmi slušným výkonem při minimální spotřebě. V neposlední řadě je třeba zmínit i možnost parkovat skútr zdarma v centru v modré zóně.
Nás může společně těšit, že novela byla v tomto znění schválena a přináší celou řadu pozitivních změn. Už se moc těšíme na jaro v jedné stopě.

Copyright © 2012 www.skutrs.cz, SKUTRS ©